Valikko 3 / 2025
Pesäpallojoukkue kädet toistensa hartioilla seisovat ringissä ja katsovat kameraan hymyillen

Vauhtia seuratoiminnan myyntiin ja markkinointiin

Harrastajien ajasta ja huomioista kilpaillaan jatkuvasti ja kiihtyvällä tahdilla. Seurojen kannattaa kuunnella asiakkaitaan, uudistua ajassa ja tuoda toimintansa hyödyt ja arvot näkyväksi osaksi viestintäänsä. Tämä paitsi sitouttaa nykyjäseniä, niin tekee toiminnan kiinnostavaksi myös potentiaalisia uusia asiakkaita ajatellen. Näin pohtii kokenut seuratoimija sekä myynnin ja markkinoinnin ammattilainen Virpi Europaeus.

Kiinnostavasti viestivä toimija koetaan luotettavana ja sitä kautta myös mahdollisena yhteistyökumppanina vaikkapa sponsoreiden näkökulmasta. Taloudellisten kivijalkojen kasvattaminen on tarpeen olla jokaisen seuran kehittämisestä vastaavien agendalla ja sen tueksi tarvitaan aktiivista myyntiä ja markkinointia. 

Europaeus näkee, että myyntityöstä tulee olennainen osa jokaisen seuratyöntekijän roolia. Mitä pikemmin se sisäistetään, sen paremmin asiat ovat.

- Uskon, että digitaaliset työvälineet otetaan paremmin haltuun ja esimerkiksi tekoälyä opitaan hyödyntämään koko ajan paremmin. Uskon myös, että seurat linkittyvät nykyistä paremmin jäsenkuntaansa ja niin sanottuun laajennettuun jäsenyysajatteluun. Harrastavan lapsen, nuoren tai aikuisen lähipiiri on ”helpointa” jatkomarkkinoinnin kohdetta ja tältä osin verkottumisen kautta syntyvää myyntiä kannattaisi systematisoida, toteaa Europaeus.

Hänen mukaansa edelläkävijäseurat hakevat myös innovatiivisesti kumppanuuksia yhteiskunnan eri osa-alueilta. Tämän edistäminen edellyttää yhä ammattimaisempaa myynti- ja markkinointitoimintaa seuralta.

Europaeus tietää hyvin seuratoiminnan realiteetit ja haasteet. Hän luettelee seuratoiminnan haasteiksi muun muassa ajan puutteen, osaamisen, markkinoinnin epäsystemaattisuuden tai projektimaisuuden sekä epäselvät vastuut markkinoinnissa. Kaikkeen voi vaikuttaa, kun istutaan alas ja tiedostetaan omat haasteet, keskitytään niiden korjaamiseen ja pohditaan mahdolliset uudet toimintatavat.

- Seuroilla on paljon tapahtumia tai tilaisuuksia, joissa myyntiä voisi tehdä paljon aktiivisemmin. Lisäksi nostaisin esille myös seurojen sisäisen markkinoinnin, mikä monesti unohtuu. Tärkeä resurssi, eli ohjaajat ja valmentajat olisi hyvä saada viestinviejiksi, mutta se vaatii panostusta seurahengen luomiseen, johtamiseen ja sisäisten toimijoiden huomioimiseen, eli sisäiseen asiakkuuteen, sanoo Europaeus.  

- Haluaisin, että myynti ja markkinointi nousisivat seuroissa yhtä tärkeäksi johtamisen kohteeksi kuin perustoiminta itsessään ja että siitä tulisi systemaattista toimintaa seurojen jatkuvuuden ja menestymisen takaamiseksi, hän lisää.

- Paljon puhutaan siitä, kuinka vapaaehtoisuus ja “seurahenki” ovat katoavia asioita nyky-yhteiskunnassa. Myyntiä ja markkinointia pitäisi uskaltaa ajatella laajemmin, kuin vain yksittäisinä somemainoksina ja viestinä. Katsoisin sitä isona mahdollistavana kokonaisuutena, jossa oman seuran toiminnasta saadaan kiinnostavaa ja houkuttelevaa. Panostus seuran markkinointiin nyt auttaa tulevaisuudessa tekemään uusia ratkaisuita nopeammalla aikataululla, lisää ESLUn seuratoiminnan koordinaattori Henni Aro.

ESLU järjestää Urheiluseuran myynti ja markkinointi -koulutuksen 8.4.2025 Helsingissä. Lue lisää koulutuksesta ESLUn sivuilta ja ilmoittaudu mukaan.

Kuva: Liikunnan aluejärjestöt, Tero Takalo-Eskola

Minttu Koivumäki

Markkinoinnin ja viestinnän asiantuntija